Connect with us

Katowice

Ukradł dwa laptopy z auta na działkowym parkingu. Katowicka policja publikuje zdjęcia z monitoringu

Opublikowane

on

Policja publikuje wizerunek mężczyzny podejrzewanego o włamanie do samochodu i kradzież dwóch laptopów. 

Kryminalni z II komisariatu w Katowicach prowadzą sprawę włamania do samochodu i kradzieży dwóch laptopów. Do zdarzenia doszło 26 czerwca 2021 roku na terenie ogródków działkowych ROD Radość przy ul. Leopolda 2 Katowicach. Nieznany mężczyzna włamał się do zaparkowanego citroena berlingo i ukradł dwa laptopy marki Lenovo i Asus. Wizerunek złodzieja zarejestrował monitoring.

Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać podejrzewanego lub posiadające jakiekolwiek informacje mogące przyczynić się do ustalenia jego tożsamości, proszone są o kontakt z policjantami z II komisariatu pod numerem telefonu 47 85 136 50, 47 85 125 55 lub pod adresem poczty elektronicznej e-mail: kp2@katowice.ka.policja.gov.pl    

Źródło: materiały policyjne 

KATOWICE IKC - ILUSTROWANY KURIER CODZIENNY

Czytaj dalej
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katowice

W katowickim Heliosie gorące jesienne premiery. Wśród nich polski kandydat do Oscara, kino familijne i znakomite komedie. A my mamy dla Was zaproszenia!

Opublikowane

on

Dodane przez

W pierwszy jesienny weekend warto zajrzeć do katowickiego Kina Helios, gdzie czekają gorące premiery. I to jakie! Na ekranach każdy kinoman znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek czy ulubiony gatunek filmowy. 

Mamy dla Was zaproszenia na najnowsze premiery do katowickiego Heliosa.

Aby je zdobyć, wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

 – Jak nazywają się główni bohaterowie filmu „Jak rozmawiać z psem”? 

Odpowiedzi możecie wysyłać przez messengera portalu IKC. 

Zapraszamy do zabawy! 

Przedstawiamy najnowsze propozycje katowickiego Heliosa

24 września dorosłym widzom krew w żyłach zmrozi film „Żeby nie było śladów”, wyróżniający się rewelacyjnym scenariuszem opartym na prawdziwej historii i doskonałą grą aktorską Sandry Korzeniak, Tomasza Ziętka oraz Mateusza Górskiego. Polska, rok 1983. W kraju, mimo zawieszenia, wciąż obowiązuje stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicji. Chłopak umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie.

„Jak rozmawiać z psem” – to propozycja dla całej rodziny. Olivier ma 12 lat i jest technologicznym geniuszem. Jego najlepszym przyjacielem jest pies o imieniu Henry. Niestety chłopiec nigdy nie wie co kołacze się po głowie zwierzaka, gdy ten do niego szczeka. To się jednak zmieni! Pewnego dnia Olivier przeprowadza tajemniczy eksperyment, w wyniku którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązuje się telepatyczna więź. Od tej pory chłopiec słyszy myśli własnego psa, dzięki czemu mogą ze sobą normalnie rozmawiać.

Podczas weekendu z myślą o młodszych widzach Helios zaplanował przedpremierowe projekcje przebojowej komedii animowanej „Rodzinka rządzi”. Czy dorośli już bracia, których świat poznał cztery lata temu w filmie „Dzieciak rządzi” mają szansę się dogadać? Przekonamy się już wkrótce! Jeśli mały kinoman woli tematykę zwierzęcą… z pomocą (i to dosłownie!) spieszy „Psi patrol” – ekranizacja serialowych przygód paczki psiaków oraz rezolutnego chłopca. Uśmiechu od ucha do ucha dostarczą też filmowy przebój: „Mała Wielka Stopa 2: W rodzinie siła”, kontynuacja bestsellerowej animacji z 2017 roku. W niedzielę, 26 września o odpowiednią dawkę niesamowitych emocji zadba „Strażak Sam” we własnej osobie podczas pozytywnych seansów z cyklu Filmowe Poranki.

Swoistym must have nadchodzących dni będzie również bilet na film „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”. Historię Zdzisława Najmrodzkiego, gwiazdy przestępczego półświatka lat 70. i 80. XX wieku, przepełniają zwroty akcji, świetne kadry, rewelacyjna oprawa muzyczna i mistrzowska gra aktorska Dawida Ogrodnika, Roberta Więckiewicza, Jakuba Gierszała, Rafała Zawieruchy i Maszy Wągrockiej.

Przedstawicielki płci pięknej mogą natomiast pokusić się o obejrzenie „Najmro” w ramach cyklicznej imprezy Kino Kobiet. 6 października pokazom filmu towarzyszyć będą również niespodzianki i konkursy.

Fot. Kino Helios 

 
Czytaj dalej

Katowice

Grzebowisko dla zwierząt w Katowicach? Mieszkańcy zbierają podpisy pod projektem uchwały

Opublikowane

on

Dodane przez

Właściciele zwierząt domowych często traktują pupili jak członków rodziny, a co za tym idzie – chcą zapewnić ukochanemu zwierzęciu godny pochówek. W odpowiedzi na tę potrzebę Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic stworzyło inicjatywę uchwałodawczą, dzięki której w mieście może powstać pierwsze grzebowisko dla zwierząt.

Po śmierci zwierzęcia domowego pozostaje problem zajęcia się jego zwłokami. Część właścicieli robi to samodzielnie, np. zakopując ciało pupila w ogródku. Takie działanie jest jednak nielegalne. Jeśli właściciel zdecyduje się na pochowanie zwierzaka w nieprzeznaczonym do tego miejscu, popełni wykroczenie i będzie musiał liczyć się z karą. Uzyskanie zezwolenia na pochówek w ogrodzie lub na prywatnej działce jest co prawda możliwe, ale nie jest to prosta formalność. Właściciel musi zdobyć zgodę m.in. wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Stowarzyszenie Mieszkańcy dla Katowic chce ułatwić właścicielom zwierząt trudny proces zajmowania się ciałem martwego pupila. Dzięki grzebowisku dla zwierząt domowych chętni będą mogli pochować zwierzę legalnie, na specjalnie do tego wyznaczonym terenie. Podobne miejsca funkcjonują także w innych polskich miastach, m.in. w Bytomiu. Według informacji na stronie internetowej bytomskiego „cmentarza”, w ciągu dziesięciu lat istnienia pochowano tam ponad tysiąc psów i kotów. Właściciele mogą odwiedzać nagrobki swoich zwierzaków i pielęgnować pamięć o nich.

Pozostaje jeszcze sprawa nazwy. W komentarzach na profilu społecznościowym Stowarzyszenia mieszkańcy pytają, czy byłaby szansa na inną nazwę miejsca pochówku dla zwierząt. To prawda, grzebowisko nie brzmi najlepiej. Wielu proponuje, by był to po prostu „cmentarz dla zwierząt”. 

 – My też wolelibyśmy inna nazwę. Musimy jednak trzymać się terminologii używanej w ustawodawstwie – odpowiadają autorzy inicjatywy. 

Stowarzyszenie zbiera podpisy pod projektem uchwały. Pełna treść projektu wraz z uzasadnieniem dostępna jest TUTAJ, natomiast komplet dokumentów potrzebny do zbierania podpisów można znaleźć w TYM MIEJSCU. Podpisy pod projektem mogą składać osoby posiadające czynne prawo wyborcze od organów miasta Katowice.

Fot. pexels.com

NS

Czytaj dalej

Katowice

Nowoczesne autobusy, więcej biletomatów i nowa trasa tramwajowa. Duże inwestycje w komunikacji miejskiej

Opublikowane

on

Dodane przez

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia inwestuje w rozwój komunikacji miejskiej. W ostatnich tygodniach zapowiedziano rozwój transportu metropolitarnego na kilku poziomach. Mieszkańcy skorzystają z nowej trasy tramwajowej i większej ilości biletomatów, a tabor autobusów wodorowych pomoże zadbać o środowisko. Na zakończenie wszystkich inwestycji będzie niestety trzeba trochę poczekać.

Nowe połączenie tramwajowe w Katowicach

Tramwaje Śląskie S.A. ogłosiła przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca nowej linii tramwajowej w Katowicach. Trasa będzie przebiegać wzdłuż ulicy Grundmanna i zostanie połączona z liniami poprowadzonymi ul. Chorzowską i Gliwicką. Powstaną również nowe przystanki.

Oferty przetargowe można składać do 18 października 2021 roku. Po zakończeniu przetargu wyłoniony wykonawca będzie miał 14 miesięcy na przeprowadzenie prac.

– Realizacja zadania ma na celu przede wszystkim poprawę oferty komunikacyjnej w centrum Katowic. Da ona możliwości urozmaicenia tras linii tramwajowych, dzięki połączeniu dwóch magistralnych ciągów komunikacyjnych oraz da możliwość uruchomienia linii śródmiejskiej – powiedział Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Więcej biletomatów na terenie metropolii

Na terenie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pojawią się nowe biletomaty. Urządzenia będą miały dodatkową funkcję – możliwość sprawdzenia godziny przyjazdu poszczególnych pojazdów komunikacji. Zarząd Transportu Metropolitarnego zakupił 43 automaty do zakupy biletów, a władze Sosnowca, Łazisk Górnych i Siewierza zdecydowały się na kupno kolejnych pięciu.

Biletomaty zostaną zainstalowane we wszystkich gminach metropolii do poczatku II kwartału przyszłego roku. 

Na ulicach metropolii pojawią się autobusy wodorowe

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia otrzyma od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 81 milionów złotych dotacji na zakup autobusów napędzanych wodorem. Kwota dofinansowania to 90% szacowanych kosztów projektu. Ostateczny koszt to 110,7 mln złotych.

Projekt zakłada kupno 20 autobusów wodorowych. Zostaną także przeprowadzone szkolenia dla kierowców i mechaników. Wszystkie pojazdy będą wyposażone w system informacji pasażerskiej i klimatyzację oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Pojawienie się na śląskich drogach nowoczesnych autobusów wiąże się z koniecznością zbudowania stacji tankowania wodoru. Jako pierwszy powstanie takiej stacji – przy Murckowskiej 22 w Katowicach – zapowiedział PKN Orlen. Według koncernu, pojazd z napędem wodorowym w trakcie 12-letniego użytkowania może zapobiec emisji 800 ton dwutlenku węgla do atmosfery (w porównaniu do autobusu z silnikiem diesla).

Nowe autobusy mają zostać dostarczone do 30 czerwca 2024, natomiast termin budowy stacji tankowania wodorem nie został jeszcze podany.

Fot. ZTM

NS

Czytaj dalej

Katowice

Śląski Festiwal Nauki w tym roku w plenerze

Opublikowane

on

Dodane przez

Wyjątkowa piąta odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE już od 9 października, potrwa wyjątkowo dłużej. Po raz pierwszy w historii impreza przenosi się w plener! Zamiast Międzynarodowego Centrum Kongresowego –  katowicka Rawa!

O Śląskim Festiwalu Nauki KATOWICE

Pierwsza edycja odbywała się w 2016 roku, obecnie to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w kraju i Europie. Podczas ubiegłorocznej edycji w programie festiwalu znalazło się kilkaset atrakcji naukowych. W czterech dotychczasowych edycjach wzięło udział aż 150 tysięcy osób!

Wyjątkowa edycja ŚFN

Przez niepewną sytuację pandemiczną organizatorzy zmuszeni byli zrezygnować z dotychczasowej „siedziby” festiwalu nauki. Alternatywnym rozwiązaniem okazała się Rawa, rzeka płynąca przez centrum Katowic. ŚFN w tym roku zagości więc w jej okolicach. Tegoroczny festiwal będzie trwał dłużej niż dotychczas, aż do 15 października.

Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w sobotę 9 października o godzinie 18:30 przy Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. W niedzielę organizatorzy zaproszą gości do miasta nauki nad Rawą, które rozciągać się będzie od rynku poprzez ulice Teatralną, bulwary Rawy, teren kampusu Uniwersytetu Śląskiego aż po budynek Wydziału Prawa i Administracji UŚ. W programie wydarzenia znajdzie się m.in. 200 pokazów naukowych, 12 scen, 4 strefy specjalne, koncerty, warsztaty i wystawy. Finałowa część to koncert i spotkanie z Arturem Andrusem.

Goście

Wśród gości zaproszonych na 5. ŚFN znajdują się m.in.: dr hab. Michał Rusinek – tłumacz, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej; prof. Zbigniew Izdebski – pedagog i seksuolog, autor książki Seksualność Polaków na początku XXI wieku; Artur Andrus – najlepiej znany ze swojej działalności kabaretowej i konferansjerskiej; Wojciech Orliński – dziennikarz i pisarz, autor biografii Stanisława Lema; Arkady Paweł Fiedler. Pojawią się również wybitni goście z zagranicy m.in.: Russell Arnott – oceanograf i fizyk; Pete Kercher – założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności; David Price – szef Science Made Simple North oraz Bernadette Murphy – wybitna badaczka życia i twórczości Vincenta van Gogha. W formule online wystąpią natomiast: Leslie Kern – działaczka społeczna i feministyczna; Laurie Winkless – fizyczka i pisarka naukowa, publikująca w magazynie „Forbes” (która poprowadzi wykład, będąc w… Nowej Zelandii), prof. Antti Ahlava – fiński projektant; prof.  Abraham (Avi) Loeb – astronom i fizyk teoretyczny z Uniwersytetu Harvarda, poszukiwacz obcych cywilizacji, autor książki „Pozaziemskie. Pierwsze ślady życia rozumnego poza Ziemią” oraz prof. Robin Dunbar – antropolog i psycholog ewolucyjny na Uniwersytecie Oksfordzkim, specjalista od zachowań naczelnych.

Czego można spodziewać się na 5.ŚFN?

Dla gości organizatorzy przygotowali:

cztery strefy specjalne – Strefę Lema (m.in. z mobilnym Planetarium Śląskim), Strefę miasta i wody, Strefę rodzinną (m.in. z placem zabaw, piaskownicą oraz spektaklami dla dzieci) oraz Strefę dostępności;

dwanaście scen – pełniącą funkcję głównej sceny festiwalowej Scenę doliny Rawy, Scenę River Sound, Scenę wody, Scenę Lema, Scenę rodzinną, rozpiętą ponad Rawą Scenę miasta, Scenę COVID Impact, pięć scen w obszarach wiedzy oraz wyjątkowe „Drzewo opowieści” – przestrzeń usytuowaną na deptaku ulicy Bankowej, w której czytane będą fragmenty książek Stanisława Lema i gdzie odbędą się spotkania z gośćmi specjalnymi;

sześć obszarów wiedzy poświęconych naukom humanistyczno-społecznym, ścisłym, technice, przyrodzie, medycynie i zdrowiu oraz sztuce;

dwa Przystanki Nauka (ich patronkami będą noblistki – Maria Skłodowska-Curie oraz Maria Goeppert-Mayer) – będzie w nich można porozmawiać
z interesującymi postaciami ze świata nauki (i nie tylko) w bardziej kameralnej atmosferze oraz wysłuchać wykładów;

dwa obszary warsztatowe (obejmujące łącznie pięć namiotów pneumatycznych), w których przez cały dzień przeprowadzane będą warsztaty różnotematyczne.

Fot. Śląski Festiwal Nauki Katowice (fb)

NL

 

Czytaj dalej
Advertisement

Polub nas na FB

Piłka nożna – tabele

# Team P
1 Lech Poznań 18
2 Slask Wroclaw 17
3 Lechia Gdańsk 16
4 Pogon Szczecin 16
5 Zagłębie Lubin 15
6 Rakow Czestochowa 14
7 Jagiellonia Bi… 12
8 Wisła Kraków 11
9 Stal Mielec 11
10 Wisła Płock 10
11 Radomiak Radom 10
12 Piast Gliwice 10
13 Górnik Zabrze 10
14 Legia Warsaw 9
15 Cracovia 9
16 Warta Poznań 7
17 Nieciecza 6
18 Górnik Łęczna 5

I liga

# Team P
1 Widzew Łódź 23
2 Korona Kielce 22
3 Podbeskidzie 18
4 Tychy 71 18
5 ŁKS Łódź 17
6 Odra Opole 17
7 Sandecja Nowy Sącz 16
8 Arka Gdynia 16
9 Miedź Legnica 15
10 Chrobry Głogów 14
11 SKRA Częstochowa 11
12 Resovia Rzeszów 9
13 Górnik Polkowice 8
14 Puszcza Niepoł… 8
15 Jastrzębie 7
16 Stomil Olsztyn 7
17 GKS Katowice 7
18 Zagłębie Sosnowiec 6

II liga

# Team P
1 Stal Rzeszów 25
2 Ruch Chorzów 24
3 Motor Lublin 18
4 Chojniczanka C… 18
5 Radunia Stężyca 16
6 Kalisz 16
7 Lech Poznań II 15
8 Wisła Puławy 15
9 Olimpia Elbląg 15
10 Wigry Suwałki 14
11 Garbarnia Kraków 13
12 Śląsk Wrocław II 13
13 Pogoń Grod. Ma… 13
14 Pogoń Siedlce 11
15 Znicz Pruszków 11
16 Bełchatów 6
17 Hutnik Kraków 5
18 Sokół Ostróda 0

Popularne