Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie! W kwietniu w sali katowickiego NOSPR-u zabrzmią piosenki, które nie boją się wolności

– Kiedy kilka miesięcy temu słuchałem jak Grzegorz Markowski śpiewa w Katowicach: „Chcemy być sobą jeszcze”, nie wiedziałem, że te słowa nabiorą tak dramatycznie aktualnego wymiaru – mówi Bartosz Wilczak, współorganizator koncertu. – W grudniu ubiegłego roku przypominaliśmy tym projektem bohaterów Solidarności, którzy walczyli o naszą wolność. Wiosną 2022 roku jasno widzimy, że nie ma wolności bez solidarności… z Ukrainą. Nasz koncert jest formą podziękowania dla milionów ukraińskich bohaterów.

To już druga odsłona tego projektu. Pierwsza miała miejsce w grudniu ubiegłego roku w Sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Wtedy to, 40 lat po wprowadzeniu stanu wojennego i pacyfikacji w KWK „Wujek”, przypomniany został amerykański program LET POLAND BE POLAND. W 1982 roku zobaczyło go 185 milionów osób w 50 krajach. Choć program był w całości poświęcony Polsce i próbom tłumienia dziesięciomilionowego ruchu solidarności, to mieszkańcy naszego kraju nie mogli dowiedzieć się, co wtedy mówili o naszej ojczyźnie między innymi: Kirk Douglas, Henry Fonda, Charlton Heston czy Frank Sinatra, który nawet zaśpiewał w języku polskim.

Pierwsza edycja projektu zakończyła się owacjami na stojąco

W grudniu ubiegłego roku zgromadzona w NOSPR publiczność ponownie mogła się przekonać jak wielka jest moc dobrych piosenek. Tym razem powinno być jeszcze lepiej. Do już oklaskiwanych artystów dołączają Abradab, Maciej Obara i Vyrij, młodzieżowy chór ukraiński.

– Za nami niesamowity zryw solidarności z zaatakowaną Ukrainą. To jednak nie sprint, ale długi maraton, który będzie wymagać od nas dużo cierpliwości i wytrwałości. Przed nami więc wielki test empatii, dojrzałości i tolerancji. To m.in. dlatego postanowiliśmy raz jeszcze zaprezentować w NOSPR widowisko „Let Poland be Poland” – wyjaśnia L.U.C., autor aranżacji, współtwórca wydarzenia.

30 kwietnia, o godzinie 19.30 w sali katowickiego NOSPRU wystąpią: ukraiński chór Vyrij, Abradab, Tomasz Budzyński, Karolina Czarnecka, Patrycja Markowska, Grzegorz Markowski, Maciej Obara, Mateusz Pospieszalski, Renata Przemyk, Piotr Rogucki, L.U.C. i Rebel Babel Ensemble. Usłyszymy nowe aranżacje piosenek, które nie boją się wolności – zapowiadają organizatorzy imprezy. Z każdego biletu 20 zł przekazane zostanie na wsparcie dla Ukrainy.

–Przekazując część dochodów z biletów na Ukrainę chcemy tym koncertem oczywiście pomóc naszym sąsiadom, ale także pozwolić im poprzez muzykę opowiedzieć o swoich emocjach. Wraz z naszą pokojową orkiestrą rozpoczynamy proces dialogu kulturalnego, a przede wszystkim przypominamy Polakom, jak nas wspierał świat zachodni podczas stanu wojennego. Takie wsparcie, czasem nawet tylko duchowe i artystyczne, okazuje się ogromnym ładunkiem i zapasem nadziei dla walczącego o wolność narodu – dodaje L.U.C.

Koncert Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie! – 30 kwietnia o godz. 19.30 w sali NOSPR.

Fot. PromArte Sztuka Promocji

Dodał /

KATOWICE IKC - ILUSTROWANY KURIER CODZIENNY

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search