Prawie 1400 uchodźców z Ukrainy przyjechało dziś ze Lwowa na Śląsk

Blisko 1400 uchodźców przyjechało  dziś prosto ze Lwowa do naszego województwa. Wczesnym rankiem na euroterminalu w Sławkowie zatrzymał się pociąg długi na blisko pół kilometra. Wysiedli z niego obywatele Ukrainy uciekający przed wojną, głównie kobiety i dzieci. Potwornie zmęczeni i zapłakani. 
 
Na rampie ustawione były ogrzewane namioty, w których podróżni mogli odpocząć, uzyskać opiekę medyczną czy zjeść ciepły posiłek. Na miejscu do pomocy służyło 200 strażaków PSP oraz OSP, a także 70 policjantów i ratownicy WPR.
 
Zdecydowana większość uchodźców (około 1000 osób) przesiadła się do podstawionego na normalnym torze pociągu Kolei Śląskich.  Na terminalu oczekiwały także autokary do Kielc, z którego skorzystało 56 uchodźców, oraz do Krakowa, gdzie pojechało 369 osób.
 
– Cała akcja na terminalu Sławkowie odbyła się sprawnie i bezpiecznie dzięki doskonałemu współdziałaniu wszystkich służb, ale i również dzięki współpracy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą i wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszym – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
 
Pociąg Kolei Śląskich zawiózł pasażerów do Katowic, gdzie otrzymali wsparcie w punkcie informacyjnym w holu głównym dworca. Ci, którzy nie mogli schronić się u rodziny, czy znajomych, otrzymują zakwaterowanie na terenie województwa śląskiego.
 
Już blisko 3 tys. obywateli Ukrainy, przede wszystkim kobiet z dziećmi, znalazło miejsce w przygotowanych obiektach przez wojewodę i samorządy.
 
Fot. Śląski Urząd Wojewódzki
 

Dodał /

KATOWICE IKC - ILUSTROWANY KURIER CODZIENNY

Napisz komentarz

Your email address will not be published.

Start typing and press Enter to search