Connect with us

Katowice

Senior z Katowic stracił oszczędności życia przez oszustwo na wnuczka. Potrzebna pomoc! Policja publikuje nagranie z monitoringu

Opublikowane

on

Publikujemy wizerunek mężczyzny podejrzewanego o oszustwo metodą na wnuczka. Senior  z Katowic stracił oszczędności swojego życia, chcąc pomóc wnuczkowi.

Osoby, które mogą rozpoznać mężczyznę, proszone są o kontakt z policjantami z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr tel.: 47 85 129 61, 47 85 125 55, 47 85 123 09 lub na adres poczty elektronicznej e-mail: mienie@katowice.ka.policja.gov.pl. Policja gwarantuje anonimowość.  

Policjanci z Katowic prowadzą śledztwo w sprawie oszustwa metodą na wnuczka, do którego doszło 8 kwietnia 2021 roku w Katowicach przy ul. Uniwersyteckiej. Z policyjnych ustaleń wynika, że tego dnia, około godziny 10.00 na telefon stacjonarny pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podający się za jego wnuczka i poinformował, że kierował samochodem bez prawa jazy. Ponadto na oznakowanym przejściu dla pieszych miał potrącić osobę, która w wyniku tego zdarzenia zmarła. W trakcie rozmowy telefonicznej sprawca oszustwa oświadczył, że potrzebna jest kaucja, aby uwolnić wnuczka. Około godziny 12.35 do mieszkania seniora przyszedł nieznany mu mężczyzna, który zgodnie z ustaleniami telefonicznymi przedstawił się jako „Nowak”. Pokrzywdzony, chcąc „uwolnić” swojego wnuka, przekazał mężczyźnie oszczędności swojego życia zawinięte w jednorazową siatkę zakupową. Wizerunek mężczyzny, który odebrał gotówkę, zarejestrował monitoring.

Świadkowie zdarzenia, osoby mogące rozpoznać mężczyznę lub posiadające jakiekolwiek informacje, mogące przyczynić się do ustalenia jego tożsamości, proszone są o kontakt z policjantami z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr tel. 47 85 129 61, 47 85 125 55, 47 85 123 09 lub pod adresem e-mail: mienie@katowice.ka.policja.gov.pl

Źródło: Materiały policyjne 

Fot. Śląska Policja

KATOWICE IKC - ILUSTROWANY KURIER CODZIENNY

Czytaj dalej
Kliknij by skomentować

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Katowice

„Tomek i Przyjaciele” zapraszają na niedzielne Filmowe Poranki do katowickiego Heliosa. Mamy dla Was bilety!

Opublikowane

on

Dodane przez

Katowickie Kino Helios zaprasza dzieci na niedzielne Filmowe Poranki. Najbliższy już 25 lipca o 10.30. To kolejna porcja filmowych niespodzianek w nowej odsłonie – Filmowe Poranki: Tomek i Przyjaciele, sezon 22, cz. 2.

„Tomek i Przyjaciele” to animowany serial dla dzieci o przygodach małej niebieskiej lokomotywy o imieniu Tomek. Dzięki swojej pracowitości Tomek jest numerem 1 i tym samym przykładem dla innych. Jest zawsze uśmiechnięty i kiedy tylko może chętnie pomaga innym. Podczas swojej codziennej pracy Tomek i jego przyjaciele przeżywają wiele niesamowitych przygód i ciągle uczą się czegoś nowego.

Projekcję Filmowych Poranków poprzedzają konkursy i zabawy na sali kinowej.

Mamy dla Was zaproszenia na najbliższe niedzielne Filmowe Poranki. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: 

Jakie imię nosi główny bohater filmu: niebieska lokomotywa? 

Odpowiedzi możecie wysyłać przez messengera portalu IKC lub mailowo na adres: redakcja@katowice.ikc.pl. 

Zapraszamy do zabawy! 

Uczestnicy Filmowych Poranków!

Każdy z Was może wziąć udział w naszej nowej zabawie: Łamigłówki HelioSówki! W ramach Łamigłówek będziemy rozwiązywać zagadki, poznawać ciekawostki i brać udział w ciekawych konkursach. Zadania, które przed nami stoją, wymagają spostrzegawczości, refleksu, sprawności, a przede wszystkim dużo dobrych chęci. Więc do dzieła!
Każdy młody uczestnik Filmowych Poranków otrzymuje kartę Łamigłówki HelioSówki, a na każdym spotkaniu będzie zdobywał pieczątki za rozwiązane zagadek i udział w konkursach. Za 8 zdobytych pieczątek czeka na Was wyjątkowa odznaka HelioSówki – potwierdzająca zdobyte umiejętności! Baw się z nami i zdobądź brązową, srebrną i złotą odznakę HelioSówki!

Cykl Filmowych Poranków w Kinie Helios odbywa się w co drugą niedzielę miesiąca we wszystkich kinach ogólnopolskiej sieci kin Helios, zawsze o godzinie 10:30. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 3 lat w towarzystwie opiekunów. Każde spotkanie rozpoczynają kilkunastominutowe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Scenariusz wydarzenia:

  • zabawy i konkursy z animatorem [10-15 min]
  • projekcja – zestaw bajek lub film [50-60 min]

Specyfika seansu filmowego:

  • dźwięk ściszony w stosunku do standardowej głośności
  • pozostawione na cały seans przyciemnione światła na sali [półmrok]

Po seansie każdy uczestnik otrzyma „balonowy” upominek.

Fot. Kino Helios 

Czytaj dalej

Katowice

Katowicka Policja szuka 38-latka, który zaginął w Wielkiej Brytanii

Opublikowane

on

Dodane przez

Katowiccy policjanci prowadzą poszukiwania Michała Pluszczyka. Mężczyzna w listopadzie 2020 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii. Ostatni raz z rodziną i znajomymi kontaktował się w kwietniu 2021 roku. Od tego czasu nie nawiązał kontaktu, a telefony z których dzwonił są nieaktywne.

Każdy, kto zna jego miejsce aktualnego pobytu lub w ostatnim czasie widział zaginionego, proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką Policji.

Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, 38-letni Michał Pluszczyk 1 listopada 2020 roku wyleciał samolotem do Wielkiej Brytanii. Do kwietnia 2021 roku utrzymywał kontakt telefoniczny z siostrą i znajomymi w Polsce. Jednak od tego czasu nie nawiązał kontaktu, a telefony z których dzwonił są nieaktywne. Dlatego w połowie lipca 2021 roku rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny.

Katowiccy policjanci ustalili, że mężczyzna miał przebywać w miejscowości Luton w Wielkiej Brytanii, gdzie prawdopodobnie pracował w branży remontowo-budowlanej.

Każdy, kto ma jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu zaginionego, proszony jest o kontakt z Komendą Miejską Policji w Katowicach – tel. 47 85 120 00, 47 85 125 55, 47 85 128 52, 47 85 123 32 , e-mail: kryminalny@katowice.ka.policja.gov.pl  lub z najbliższą jednostką Policji pod nr tel. alarmowego 112.

Źródło: materiały policyjne 

Czytaj dalej

Katowice

Ponad 40 pasażerów nie wyleciało z Pyrzowic na Cypr. Wszystko przez gigantyczne kolejki

Opublikowane

on

Dodane przez

Pasażerowie, którzy chcieli w środę wylecieć z lotniska w Katowicach-Pyrzowicach na Cypr, pozostali w kraju.  Samolot Ryanaira poleciał bez nich. Powodem były gigantyczne kolejki – donosi Gazeta Wyborcza. 

Ludzie nie kryją oburzenia. Jeden z mężczyzn opisał całą sytuację w internecie.

– Jestem jednym z tych pasażerów. Jest nas dokładnie 46 osób, które nie zostały wpuszczone na pokład samolotu. Bramka została zamknięta dokładnie o godz. 10. Planowany lot miał się rozpocząć o godz. 10.15. Wcześniej wszyscy oczekiwaliśmy w gigantycznej kolejce odprawy straży granicznej. Pani kierownik z Ryanairu zamknęła przed nami bramkę – dodaje niedoszły pasażer Ryanaira.

Pasażerowie informują, że samolot ostatecznie wyleciał o 10.50, a tym, którzy zostali na lotnisku w Pyrzowicach, zaproponowano wylot z Warszawy w czwartek albo z Krakowa w piątek. 

Olga Pawlonka z linii lotniczych Ryanair tłumaczy, że pasażerów nie zabrano z powodu długich kolejek do kontroli paszportowej na lotnisku Katowice Airport. 

– Część pasażerów spóźniła się do gate’u oraz na samolot do Pafos. Poszkodowanym klientom zaoferowano odpowiednią pomoc i bezpłatnie zarezerwowano najbliższy lot. Ryanair szczerze przeprosił wszystkich poszkodowanych klientów za zakłócenia, które były całkowicie poza kontrolą linii lotniczej – mówi Pawlonka. 

Piotr Adamczyk, oficer prasowy lotniska w Pyrzowicach, dodaje, że w trakcie fal odlotowych otwierane są wszystkie dostępne stanowiska kontroli bezpieczeństwa.

– Tak też było w środę 21 lipca w trakcie odprawy lotu Ryanairu do Pafos. Jesteśmy w szczycie sezonu, przewozy pasażerskie mocno się odbudowały, w konsekwencji w momentach kumulacji odlotów czas oczekiwania do kontroli bezpieczeństwa lub kontroli paszportowej może być dłuższy. Dlatego prosimy pasażerów, żeby na lotnisko przybywali nie później niż dwie godziny przed planowaną godziną odlotu – mówi Piotr Adamczyk.

Fot. Pixabay 

 

 

 

Czytaj dalej

Katowice

Las Murckowski pod ochroną

Opublikowane

on

Dodane przez

13 hektarów Lasu Murckowskiego pod specjalną ochroną – na tym obszarze powstanie Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowego „Las Murckowski – Buczyna”. Działanie to jest bezpośrednią realizacją marcowej zapowiedzi prezydenta Marcina Krupy.

 – Ochrona dziedzictwa przyrodniczego Katowic to jedno z naszych najważniejszych zadań. Lasy Murckowskie są niezwykle cenne przyrodniczo i zapewne dlatego stały się miejscem rekreacji na łonie natury dla tysięcy katowiczan. Każdy, kto choć raz odwiedził to unikalne miejsce, wie, że zajmuje szczególne miejsce na mapie Katowic. Dlatego zwróciłem się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego  – informował w marcu Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Prezydencki pomysł zyskał szybko uznanie radnych wszystkich klubów Rady Miasta Katowice. Do koncepcji pozytywnie odniosło się także Nadleśnictwo Katowice. – Obszar proponowany do utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego w pełni zasługuje na objęcie go tą formą ochrony z uwagi na wysokie walory przyrodniczo – krajobrazowe, z urozmaiconą rzeźbą terenu i drzewostanem bukowym – napisał do prezydenta Katowic Stanisław Jeziorański, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.

Od marca bieżącego roku pracownicy Urzędu Miasta Katowice, przy współpracy z zewnętrznymi ekspertami, przygotowywali projekt uchwały, który został przekazany katowickim radnym. Głosowanie odbyło się 22 lipca podczas sesji Rady Miasta. Projekt uchwały zyskał poparcie zdecydowanej większości radnych – przy zaledwie jednym głosie sprzeciwu i jednym głosie wstrzymującym się.

– Las Murckowski to nasze leśne sanktuarium, które jest dobrem wspólnym nas wszystkich – mieszkańców Katowic. Cieszę się, że tak wielu ludzi dobrej woli zaangażowało się w ochronę lasu bukowego. A Komisja Klimatu była miejscem, gdzie w ramach dyskusji, szukaliśmy na najlepszych rozwiązań – mówi Jarosław Makowski, przewodniczący Komisji Klimatu Rady Miasta Katowice.

Warto dodać, że podczas dyskusji omawiano także koncepcję utworzenia na omawianym obszarze rezerwatu przyrody. W związku z tym, że kwestia ta leży poza kompetencjami Rady Miasta Katowice – radni uznali, że lepszym rozwiązaniem jest szybkie utworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego, a także wspieranie pomysłu utworzenia rezerwatu w przyszłości.

– Cieszę się, że zainicjowane przez prezydenta Marcina Krupę działania w zakresie ochrony lasu w Murckach przyniosły efekt w podstacji deklaracji Nadleśnictwa Katowice dotyczącej utworzenia rezerwatu. Jesteśmy zgodni, że ochrona Lasów jest dla nas priorytetem. Udowodniliśmy, że jako Rada Miasta w ważnych sprawach potrafimy działać zgodnie i skutecznie ponad politycznymi podziałami – podkreśla Maciej Biskupski, przewodniczący Rady Miasta Katowice.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Las Murckowski-Buczyna” o powierzchni ponad 13 ha pozwoli chronić m.in. tamtejsze buki. W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że obszar ten „wyróżnia się cennymi walorami przyrodniczymi, krajobrazowymi i kulturowymi: porośnięty jest starymi drzewami i odnawiającym się lasem”. Co więcej, przeprowadzona w Lesie Murckowskim inwentaryzacja przyrodnicza wykazała, że na tym terenie występują rzadkie okazy owadów, a w środowisku wodnym – godujące płazy. Celem ustanowienia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego, jest ochrona cennych fragmentów krajobrazu ze względu na jego walory przyrodnicze, estetyczne, jak również zachowanie obiektów o walorach kulturowych – znajduje się tam kamienna kapliczka. Na obszarze Zespołu obowiązuje zakaz jego niszczenia, uszkadzania lub przekształcania. Nie wolno zniekształcać rzeźby terenu, zanieczyszczać gleby, przekształcać zbiorników wodnych, wydobywać skał, zabijać zwierząt, niszczyć nor i legowisk zwierząt.

Fot. UM Katowice 

 

Czytaj dalej
Advertisement

Polub nas na FB

Piłka nożna – tabele

# Team P
1 Pogon Szczecin 3
2 Rakow Czestochowa 3
3 Legia Warsaw 3
4 Slask Wroclaw 1
5 Warta Poznań 1
6 Cracovia 1
7 Górnik Łęczna 1
8 Jagiellonia Bi… 1
9 Nieciecza 1
10 Stal Mielec 1
11 Lechia Gdańsk 1
12 Lech Poznań 1
13 Radomiak Radom 1
14 Wisła Kraków 0
15 Zagłębie Lubin 0
16 Piast Gliwice 0
17 Wisła Płock 0
18 Górnik Zabrze 0

I liga

# Team P
1 Arka Gdynia 0
2 Chrobry Głogów 0
3 GKS Katowice 0
4 Górnik Polkowice 0
5 Jastrzębie 0
6 Korona Kielce 0
7 Miedź Legnica 0
8 Odra Opole 0
9 Podbeskidzie 0
10 Puszcza Niepoł… 0
11 Resovia Rzeszów 0
12 SKRA Częstochowa 0
13 Sandecja Nowy Sącz 0
14 Stomil Olsztyn 0
15 Tychy 71 0
16 Widzew Łódź 0
17 Zagłębie Sosnowiec 0
18 ŁKS Łódź 0

II liga

# Team P
1 Bełchatów 0
2 Chojniczanka C… 0
3 Garbarnia Kraków 0
4 Hutnik Kraków 0
5 Kalisz 0
6 Lech Poznań II 0
7 Motor Lublin 0
8 Olimpia Elbląg 0
9 Pogoń Grod. Ma… 0
10 Pogoń Siedlce 0
11 Radunia Stężyca 0
12 Ruch Chorzów 0
13 Sokół Ostróda 0
14 Stal Rzeszów 0
15 Wigry Suwałki 0
16 Wisła Puławy 0
17 Znicz Pruszków 0
18 Śląsk Wrocław II 0

Popularne